Často kladené otázky

1, O jaké lékaře je v Německu největší zájem?

Německé zdravotnictví potřebuje velké množství lékařů. Největší zájem je o lékaře na pozicích Assistentarzt - sekundární lékař.

2, Mají v Německu zájem též o absolventy?

Rozhodně ano! Čerství absolventi po ukončení lékařské fakulty jsou v Německu velmi žádáni. Předně proto, že mladého lékaře na novém pracovišti můžou naučit postupům tak, jak se to v dané nemocnici dělá. Odpadá tak náročné přeučování zaběhlých postupů, používáni zaběhlých zkratek, termínů… Navíc mají absolventi oproti starším a zkušeným kolegům výhodu v lepších jazykových schopnostech. A jestli mladí lékaři na začátku němčinou nevládnou na dostatečné úrovni, po několika měsících v cizím prostředí se ji velmi rychle naučí a zanedlouho jim nedělá žádné problémy.

3, Platí se něco zprostředkovatelské agentuře?

Ne neplatí. Všechen servis s hledáním místa, zorganizování pohovoru, výdaje na cestu, ubytování v hotelu, jídlo po dobu pohovoru (i v případě neuspěšného pohovoru, což je ale velmi minimální šance) a dokonce i část nákladů na překlad materiálů jsou uchazečům hrazeny.

4, Jaká úroveň německého jazyka je od nových lékařů vyžadována?

Znalost jazyka je vyžadována v úrovni „pokročilý“. Některé pracoviště vyžadují znalosti na úrovni certifikátu B2, či přímo tento certifikát. V některých nemocnicích se tento certifikát vyžaduje jen na papíře. Vše ale záleží na daném pracovišti, na oboru a jak akutně Vás v dané nemocnici potřebují. V nemocnici se totiž v každodenním styku s cizím prostředím úroveň němčiny rychle zlepšuje.

5, Je specializace – atestace získaná v ČR/SR uznávaná v Německu?

Ano. Jelikož jsem jeden veliký stát – Evropská Unie, není již uznávání diplomu nebo atestace žádný problém. Uznání atestace si lékař po nástupu do Nemocnice zažádá (po vyřízení mnoha povolení) u lékařské komory.

6, Jaká je výše německého platu lékaře?

Výše odměny je v Německu kalkulována podle množství odsloužených let a podle dosažených kvalifikací. Nástupní plat Assistentarzt se pohybuje okolo 3500€ brutto. Facharzt má nástupní plat okolo 4500€ brutto. Službami, které jsou též odstupňovány podle kvalifikace, si lékař může vydělat okolo 1000€ brutto navíc. Musíte ale počítat s tím, že o velkou část platu Vás připraví nemalé německé daně, zdravotní pojištění a všechny další poplatky. Ty v 1. daňové skupině (svobodní a bezdětní) dělají přibližně 45%.

Přesný výpočet si můžete udělat na http://www.gehaltsoptimierer.de

Více informací ohledně platů naleznete na http://www.marburger-bund.de/marburgerbund/bundesverband/unsere_themen/tarifpolitik/tarifvertraege.php

7, Kdy můžu začít sloužit?

To je naprosto individuální. Zkušení lékaři většinou po prvním měsíci, kdy si v daném prostředí trošku zvyknou, mladí absolventi většinou později. Já osobně jsem začal sloužit po 7 měsících.

8, Jak dlouho trvá zkušební doba?

Záleží pracoviště od pracoviště. Obvykle 6 měsíců.

9, Poskytuje nemocnice ubytování?

To je též velmi individuální. Nemocnice často disponují nemocničními ubytovnami, kde můžete ze začátku, nebo po zkušební dobu, velmi levně nebo zcela zdarma bydlet. Jestliže nemocnice vlastními ubytovnami nedisponují, v každé nemocnici pracují personální pracovnice, které se Vám postarají o zařízení vhodného bydlení podle Vašich požadavků. Sehnat pronájem není v Německu žádný problém. Ceny za 1 až 2 pokojový byt se pohybují přibližně mezi 300 – 400€.

10, Jakým způsobem se můžu dostavit na pohovor?

Způsob je individuální. Pro uchazeče je často posláno z Německa auto s řidičem, které Vás den předem zaveze do daného města, kde se ubytujete v hotelu (vše je placeno agenturou), jdete se podívat po městě a další den po pohovoru Vás opět odveze domů. Jestliže budete cestovat na pohovor autobusem nebo vlakem (v jistých případech to je i pohodlnějších a rychlejší – německým vlakem jsem jel i 300km/h), tak Vám budou náklady na dopravu proplaceny – vždy si uchovávejte ode všeho daňové doklady.

11, Jakým způsobem probíhá pohovor?

Způsob pohovoru je též velmi individuální. Již zde můžete vidět, jak moc o Vás v dané nemocnici stojí. Je zvykem, že pohovoru se účastní primář daného oddělení, personální pracovník a pár sekretářek. Pohovor je v němčině. Nebývá zvykem, že by byly při pohovoru testovány odborné znalosti uchazeče. Jde spíš o takový přátelský rozhovor, při kterém je testována Vaše schopnost se dorozumět Německy. Radím proto připravit si na úvod takové malé povídání o sobě, kde jste studovali, jaké máte praktické zkušenosti atd. Připravte si též otázky, na které byste se rádi dověděli odpovědi. Tím, že se budete hodně ptát, projevíte o dané místo zájem. Není od věci, vyžádat si setkání s někým, kdo v dané nemocnici hovoří česky/slovensky. A to je skoro všude.Po pohovoru často probíhá prohlídka nemocnice, oddělení.

12, Jak dlouho trvá vyhledání vhodného pracovního místa?

Po zaslání vyplněného vzorového životopisu (Musterprofil, který Vám zašlu na vyžádání – při vyplňování prosím dbejte na to, že to co vyplňujete, tak to Vás v nemocnicích bude reprezentovat, nezapomeňte na vhodnou fotografii), který putuje do nemocnic, trvá vyřízení pohovoru v závislosti na požadavcích na obor cca 14 dní až 3 týdny. Končícím absolventům vždy radím, aby si začali o všechno starat cca 5 až 6 měsíců před očekávaným obdržením diplomu.

13, Jak dlouho trvá vybavení povolení k práci lékaře v Německu? Kolik všechno stojí?

Po úspěšně absolvovaném pohovoru trvá vyřízení všech potřebných povolení a obíhání úřadů k obdržení Berufserlaubnis a Arbeitserlaubnis okolo 3 měsíců. Povolení si vyřizujete sami (já Vám ale pomůžu a poradím jak a kdy a hlavně v jakém pořadí máte jednotlivé dokumenty vyřizovat – čímž ušetříte mnou času a i peněz). Vyřízení všech dokumentů není levná záležitost. Počítejte s výdaji mezi 10000 a 15000Kč. Zprostředkovatelská agentura Vám je ochotna proplatit náklady spojené s pohovorem v Německu (který máte kompletně zdarma) část nákladů na překlad dokumentu ( cca 300€). Ze všech nákladů spojených s vyřízením práce v Německu si uchovávejte daňové doklady, protože následně si tyto výdaje můžete odečíst z daní.